-9.1 ℃

Tallinna Lennujaamas avalikustati Rail Baltica ühisterminali arhitektuurikonkursi kolm võidutööd

06.11.2019

Täna, 6. novembril avalikustati Tallinna Lennujaamas Rail Baltica ühisterminali arhitektuurikonkursi kolm võidutööd ning Lennujaama galeriis avati ideekavandite näitus.

Tallinna Lennujaama juhatuse esimehe Riivo Tuvikese sõnul on fakt, et arhitektuurikonkursi võidutööde avalikustamine ja näitus toimub Tallinna lennujaamas, on väga märgiline. “Eesti pealinn võrreldes teiste Euroopa pealinnadega unikaalses olukorras, kus lennujaam ja varsti ka Rail Baltica peajaam asuvad peaaegu kõrvuti otse kesklinna külje all. Juba teist aastat ületab Tallinna lennujaama reisijate arv 3 miljoni piiri, mille mõju Eesti majandusele on ligikaudu 2,6% SKPst aastas. Usun, et kõrvuti ja koostöös Rail Balticuga suudame me Eesti jaoks luua rohkem ja kiiremaid ühendusi maailma erinevate otstega, mis toob siia rohkem turiste ja seeläbi elavdab meie majandust veelgi rohkem,” lausus Tuvike.

Käesoleva aasta lõpuni saab igaüks konkursil osalenud töödega tutvuda Tallinna Lennujaama galeriis.

Konkursi võidutööde autoritele andis auhinnad üle majandus- ja taristuminister Taavi Aas. “Ülemiste piirkonna arengutega olen olnud pidevalt kursis ning täna avalikkusele esitatud arhitektuurikonkursi tööde valguses olen enam kui veendunud, et piirkonnast on kujunemas üks atraktiivsemaid ja infrastruktuuri mõttes ka sünergilisemaid piirkondi Tallinnas. Tekkimas on tõeline multimodaalne transpordikeskus, kuhu koonduvad tulevikus raudtee- bussi- ja lennuliiklus,“ sõnas minister Aas.

Võitjateks kuulutati:
Võitja / I koht ja auhind 28 000 eurot – LIGHT STREAM. Töö esitasid ühisosalejad Zaha Hadid Architects ja osaühing Esplan.
Võitja / II koht ja auhind 21 000 eurot – THE ÜLEMISTE LEAF. Töö esitas Innopolis Insenerid OÜ.
Võitja / III koht – 14 000 eurot – VIDEVIK. Töö esitasid ühisosalejad: DBA Progetti S.p.A. ja HML Project Management OÜ.

Neljandale kohale tuli ideekavand nimega SIHT ning tööd premeeritakse ergutuspreemiaga, mille suurus on 7000 eurot. Töö esitas Molumba osaühing.

Arhitektuurikonkursile laekunud tööd seadis paremusjärjestusse üheksaliikmeline žürii koosseisus Rail Baltic Estonia juht Riia Sillave, Pro Kapital Eesti AS juhatuse liige Allan Remmelkoor, AS Eesti Raudtee arendusjuht Andrus Noor, Mainor Ülemiste nõukogu liige Andrus Kaldalu, pikaajaline Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd, Ülemiste piirkonna struktuuriplaani koostaja Mattias Agabus, arhitekt ja endine Läti kultuuriminister Janis Dripe, Taani arhitektid Jesper Gottlieb ja Thomas-Grave Larsen.

Rail Baltic Estonia kuulutas arhitektuurikonkursi välja käesoleva aasta maikuus, mis lõppes 3. septembril.