-9.3 ℃

Lennuliiklus aastal 2013

07.01.2014

2013. aastal teenindatud 1 958 801 reisijat märgivad igati positiivset aastat nii lennufirmadele, reisijatele kui lennujaamale. Tallinna Lennujaamale on selline reisijate arv kõigi aegade paremuselt teine tulemus.

Lennujaam

Kuigi lende toimus vähem kui eelmisel aastal, oli reisijate arvu langus sellest väiksem, -11%. Muutus toimus valdavalt ümberistumisreisijate osas – nende arv moodustas kolmandiku 2012. aasta tasemest. „Keskmine“ lennuk kaalus 38 tonni, oli 91-kohaline ja selles oli 63 reisijat, mis teeb regulaarlendude keskmiseks täituvuseks 70%.

Kuigi Estonian Airi reisijate arv vähenes nende kursimuutusest tulenevalt ligi 40%, kasvasid aasta kokkuvõttes nii Finnair, Lufthansa kui Air Baltic, samuti Norwegian, LOT ja FlyBe. Väga hea tulemusega lõpetas Aeroflot, kes on saavutanud domineeriva positsiooni Moskva liinil, tugev oli ka tšarterliiklus. Nõrgemate tulemustega lõpetasid aasta (lisaks Estonian Airile) odavlendajad easyJet ja Ryanair, kuigi nende täituvused püsisid endiselt kõrged.

Aastaringselt opereeriti 20 liini, sh algasid Turkishi lennud Istanbuli. Võrdluseks: 2012. aaastal opereeriti aastaringselt 21 liini (neist lõppesid lennud Prahasse ja Tartusse), liinivõrgustiku vähenemine toimus valdavalt hooajaliste ja/või piirkondlike liinide osas (nt Soome väikelinnad). Liinidest tõusis esmakordselt esikohale Frankfurt, 2014.a. suvest lisanduv Lufthansa kolmas sagedus kinnitab veelgi selle sõlmjaama rolli. Detsembris alustas Estonian Air lende Münchenisse, mis kestavad talvehooaja lõpuni.