KKK – korduma kippuvad küsimused koroonaviiruse mõjudest lennureisidele

30.03.2020

Uuendatud 30.03 kell 11.10

Millised lennuühendused Tallinnaga on hetkel lähinädalatel saadaval?

Hetkel lendavad Tallinnase piiratud mahus järgmised lennufirmad:
Belavia (Minsk)
easyJet (London) v.a 30.03 – 08.04 (k.a)
Lufthansa (Frankfurt)

Olukord võib kiirelt muutuda ja seetõttu soovitame viimase informatsiooni saamiseks jälgida regulaarselt oma lennufirma kodulehte, kus on saadaval kõige värskem info.
Lisaks pakuvad mitmed lennufirmad koostöös välisministeeriumiga erireise Eestisse naasmiseks või siit lahkumiseks. Kõik viimased võimalused on välja toodud välisministeeriumi kodulehel.

Kas Eestisse jõudmiseks on võimalik kasutada mõne naaberriigi lennujaama?

Väheste lennuühenduste tõttu võib vaid õhuteid kasutades osutuda Eestisse jõudmine keeruliseks. Seetõttu soovitame Teil ühenduste katkemisel kaaluda alternatiivina ka lendamist lähiriikide lennujaamadesse ja seejärel naasmist Eestisse maismaad pidi. Transiidi eesmärgil riiki sisenemise ja riigipiiride ületamise on lubanud enamik Eesti naaberriikidest sh. Eesti riik ise.

NB! Transiitreisid on lubatud vaid tingimusel, et selle eesmärgiks on oma kodumaale naasmine. Transiidi õiguse saamiseks peab reisija suutma välisriiki sisenedes tõestada, et on teel oma kodumaale. Transiidi õiguse saamise aluseks on oma lõppsihtkoha riigi kodakondsus või elamisluba.

Viimane info transiidi võimalikkuse Euroopa riikides on välja toodud Välisministeeriumi reisikaardil.

Millised on viimased soovitused välismaale reisimise ja kodumaale naasmise osas?

Eesti välisministeerium soovitab tungivalt Eesti kodanikel kõik planeeritud reisid võimaluse korral edasi lükata. Välismaal olevatel kodanikel palutakse viivitamatult koju pöörduda, sest juba täna on Eestisse jõudmine keeruline ning võib lähiajal muutuda transpordiühenduste katkemise ja riigipiiride sulgemiste tõttu veelgi keerulisemaks. Täpsem reisiinfo Eesti elanikele on leitav välisministeeriumi kodulehel.

Soovin Eestisse naasta, kuid lennufirma tühistas minu lennu, mis saab minu reisist?

Kui võimalik, korraldab lennufirma lennu ümber mõnele teisele kuupäevale ja vajadusel alternatiivsel marsruudil. Kui ümberkorraldamine ei ole võimalik, on reisijal õigus saada lennufirmalt või pileti müünud reisikorraldajalt piletiraha tagasi. Viimasel juhul soovitame esimesel võimalusel otsida endale iseseisvalt alternatiivseid viise ja marsruute kodumaale naasmiseks.

Kui Te soovite kodumaale naasta, kuid lennu tühistamise ja alternatiivsete marsruutide puudumise tõttu jääte välismaale lõksu, võtke ühendust välisministeeriumiga e-maili aadressil konsul@mfa.ee, (lisage oma isikuandmed ja probleemi kirjeldus) või kohaliku Eesti saatkonnaga.

Hädaolukorras saate võtta ühendust välisministeeriumi hädaabinumbril +372 53 019 999 (24 h).

Soovin oma lennu aega muuta või tühistada, kuhu peaksin pöörduma?

Palun võtke otse ühendust oma reisikorraldaja või lennufirmaga. Arvestage, et lennufirmaga ühenduse saamine võib keerulise olukorra tõttu üle kogu maailma olla aeganõudev ja see ei pruugi esimesel võimalusel õnnestuda. Võimaluse korral proovi lennupiletite muudatused ära teha lennufirmade kodulehel e-keskkonnas. Suure koormuse tõttu lennufirmade kõnekeskustele ja klienditoele paluvad nad endaga ühendust võtta ainult reisijatel, kelle lend peaks toimuma järgmise 72 tunni jooksul. Ülejäänud reisijatel palutakse võimalusel oodata kuni olukorra stabiliseerumiseni.
Lennufirmade kontaktid leiad Tallinna Lennujaama kodulehel.

Millistel tingimustel võib hetkel Eesti riiki siseneda?

Alates 17.03.2020 taastati Eesti riigi piiridel ajutiselt piirikontroll ja riigis on kehtestatud eriolukord. Eestisse võivad hetkel siseneda vaid Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, seal hulgas nn halli passi omanikud. Samuti need välisriigi kodanikud ning need välismaalased, kelle pereliige elab Eestis. Kõik Eestisse tulijad peavad jääma isolatsiooni, st Eestisse saabumisest 14 kalendripäeva jooksul püsima oma elukohas või peatumispaigas.

Eesti riik on lubanud riiki siseneda ka välismaalastel, kes kasutavad Eestit transiitriigina naasmaks oma kodumaale juhul kui neil ei ole COVID-19 haigusnähte. Riigipiiril peab antud eesmärgil reisimist olema valmis tõendama. Transiitreisijatele isolatsiooni jäämise nõue ei kohaldu.
Rohkem infot Politsei ja Piirivalveameti kodulehel.

Milline kontroll toimub piiripunktis Eestisse saabudes?

Piiripunktis tuvastatakse isik, kontrollitakse reisidokumente, inimest küsitletakse sh võimalike haigussümptomite kohta ja annab kinnituse, et on teadlik viiruse tõkestamiseks kehtestatud tingimustest, sh kohustusest püsida 14 päeva kodus.

Kas Eesti riik on kehtestanud piirangud ka riigist lahkumisele?

Riigist lahkumisele piiranguid seatud ei ole, kuigi välisministeerium soovitab Eesti kodanikel seda mitte teha. Arvesse tuleb võtta ka reegleid sihtriigis. Mitmed riigid on taastanud piirikontrolli ning piiranud välismaalaste saabumist riiki.
Viimast infot reisipiirangute kohta saab Rahvusvahelise Lennutranspordi Ühenduse (IATA) kodulehelt.

Samuti tuleb arvesse võtta, et seoses liikumispiirangutega Eestis ja üle kogu maailma võivad lennufirmad väga lühikese etteteatamisega oma lende tühistada. Viimane info on alati kättesaadav lennufirmade kodulehtedel. Kontaktid leiab ka Tallinna Lennujaama kodulehel.

Kust leiab rohkem infot Eestis kehtestatud eriolukorra kohta?

Rohkem infot leiab Vabariigi Valitsuse kodulehel.

Tulin hiljuti reisilt ning mul on koroonaviiruse kahtlus. Kuidas peaksin edasi toimima?

Tervist puudutavate küsimuste korral helistage perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt).

Kriisiinfotelefonilt 1247 saad käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta).

Täpsem info koos käitumisjuhistega on välja toodud Terviseameti kodulehel.

Kas Tallinna Lennujaamas on ohutu viibida?

Oht nakatuda on loomulikult olemas, aga see ei ole suurem kui kuskil mujal, näiteks kaubanduskeskuses. Täna saame öelda, et meile teadaolevalt ei ole lennujaama territooriumil ühtegi nakatumist aset leidnud.
Reisiterminali puhastatakse varasemast sagedamini, samuti on reisijatele ja töötajatele tehtud kättesaadavaks täiendaval hulgal desinfitseerimisvahendeid.
Reisijate ja töötajate kaitseks on check-in ja lost & found ja infopunkti lettidele paigaldatud ajutised kaitseklaasid.

Millised meetmed on lennujaam viiruse tõkestamiseks kasutusele võtnud?

• Kõigi saabuvate reisijate kehatemperatuuri monitooritakse termokaamerate abil ja kõrgema kehatemperatuuri korral on võimalik konsulteerida tervishoiu töötajatega.
• Lennujaamas on reisijatele ja töötajatele välja pandud desinfitseerimisvahendid erinevates terminali osades. Kõiki üldkasutatavaid pindasid (ukselingid, käepidemed, letid, tualetid jne) puhastatakse ja desinfitseeritakse tavapärasest tihedamini.
• Vähenenud nõudluse tõttu on Lennujaama Äriklassi Lounge teenus alates 14.-31. märtsini ajutiselt suletud.
• Reisijate ja töötajate tervise kaitseks paigaldatakse info-, check-in ja Lost & Found töökohtadele klaasseinad.

Kas lennujaamas on kättesaadavad desinfitseerimisvahendid?

Tallinna Lennujaama territooriumile on veebruari lõpust paigutatud täiendav hulgal desinfitseerimisvahendeid nii töötajatele kui ka reisijatele. Lisaks sellele on terminalis mitmel pool kättesaadavad ka terviseameti infomaterjalid ning saabuva pagasi alal toimub termokaamerate pildi monitoorimine ning soovijatele viiakse kohapeal läbi tervisenõustamine.

Soovitame nii töötajatel kui ka reisijatel meeles pidada järgmist:

• Kuna haiguse levikuks on oluline lähikontakt, siis on soovituslik hoida võimalusel 1,5-2 meetrist distantsi. Võimalusel väldi ühistransporti, lifte, rahvarikkaid kogunemisi ja muid olukordi, kus lähikokkupuude teiste inimestega on paratamatu.
• Haigestumine on paremini ennetatav hügieeniga. Pese käsi vähemalt 20 sekundit, võimaluse puudumisel kasuta desinfitseerimisvahendit. Väldi käega näo puudutamist, vajadusel pese enne seda käsi. Köhides ja aevastades kasuta pabertaskurätti, mille viska pärast kasutamist ära. Kui pabertaskurätti kaasas pole, siis köhi/aevasta varrukasse.
• Kui oled haige või tunned end halvasti on mõistlik jääda koju ning end terveks ravida. Kui võimalik räägi oma juhiga läbi ning asu tööle kodukontorisse.
• Juhul, kui oled tulnud reisilt või oled kokku puutunud koroonahaigega, tuleb jääda kaheks nädalaks kodusesse karantiini. Vaid nii saame tõkestada viiruse levikut ning kaitsta teisi.