-2.0 ℃

2012 kujunes lennujaamale rekordite aastaks

08.01.2013

Lõppenud aastal purunesid Tallinna Lennujaamas kõik olulised reisijate arvu puudutavad rekordit, kokku teenindas õhuvaksal 2,2 miljonit reisijat.

Ehkki Tallinna Lennujaam oli Ida-Euroopa suurimate hulgas juba 1930ndate keskpaigaks, kulus miljoni reisijaga jaamaks saamiseks 69 aastat. Teine miljon täitus seitsme aastaga, kui tänavu 16. novembril kell 11:50 väljus aasta kahemiljonenda reisijana lennujaama pagasialast Aivar Mäe (pildil).

Kokku kujunes 2012. aasta reisijate arvuks 2 206 692 reisijat, mis on lennujaama ajaloo konkurentsitult suurim arv.

Lõppenud aastasse jäid ka lennujaama ajaloo parim kuu (juuli 228 287 reisijaga), parim nädal 53 857 reisijaga ning parim päev 9782 reisijaga.

Rekordite taga on lennujaama jõuline panustamine liiniarendusse, kuid eeskätt rahvusliku lennukompanii lõppenud aastasse jäänud liinivõrgu kiire areng. Estonian Air vedas 2012. aastal 887 083 reisijat, mis tähendas 40% turuosa Tallinna Lennujaamas. Kui 2011. aastal läbis lennujaama 33 664 transiitreisijat, siis lõppenud aastal oli neid 224 695.

Pööringureisid ja lennunduse tippkonverents

Lõppenud aasta suursündmuseks oli lisaks reisijate arvu kiirele kasvule ka edukas pööringusuvi ning Euroopa lennunduse aasta tippsündmuse, konverentsi Routes Europe korraldamine Tallinnas.

Suvine pööringureisijate arv kasvas võrreldes eelnenud aastaga üle kahe korra. Viiel nädalavahetusel teenindas lennujaam koos partneritega Hispaania kruiisikorraldaja Pullmantur pööringureisi, kus Tallinnasse saabus Pullmanturi Boeing 747 hiigellennukitega tuhandeid Tallinnast oma Läänemere-kruiise alustanud hispaania turiste. Samad lennukid viisid Hispaaniasse tagasi laevatäie turiste, kes olid samal ajal oma Läänemere-kruiisi Tallinnas lõpetanud.

Lennujaama 76. aasta teine suur tähtsündmus, rahvusvaheline lennunduskonverents Routes Europe tõi Eestisse ligi 900 lennundussektori tipptegijat Euroopast ja kaugemaltki. Routes’i korraldamine andis lennujaamale kordumatu võimaluse tutvustada liiniarendajatele Tallinnat ja Eestit atraktiivse sihtkohana, juba foorumi esimesel päeval teatas Turkish Airlines, et alustab lendamist Istanbul-Tallinn liinil. See oli lennujaama poolt suur pingutus, mis nõudis pühendumist nii tippjuhtkonnalt kuni igalt klienditeenindajalt, kuid Euroopa lennunduse koorekiht oli nii üritusest kui Eestist vaimustuses. Otseseid tulemusi uute ühenduste näol loodab lennujaam näha juba paari aasta jooksul.

Alanud aasta väljakutsed

Alanud aasta ei saa lennujaamale olema kergete killast, reisijate arvuks prognoosib Tallinna Lennujaam 1,8 miljonit. Reisijate eeldatav vähenemine on samuti seotud peaasjalikult rahvusliku lennukompaniiga.

Tallinna Lennujaama alanud aasta suurim prioriteet on liiniarendus. Lennujaam räägib pidevalt läbi umbes paarikümne lennukompaniiga, kuid kokkuleppest esimese lennuni kulub reeglina vähemalt aasta. “Kõik läbirääkimised on erinevates staadiumites, igaühel on omad väljakutsed millest tuleb jagu saada,” tunnistas Tallinna Lennujaama juhatuse liige Erik Sakkov. “See ei paista välja, kuid me rabeleme uute ühenduste nimel oma võimete piiril. Ma loodan et ühiskond mõistab, et kiireid tulemusi siin ei ole, iga uus liin on aastatepikkuse töö tulemus.”

Äärmiselt konkurentsithedas äris on lennujaamal võimatu pooleliolevaid läbirääkimisi kommenteerida, kuid loodame kevadel teatada ka uutest lennuühendustest, mis lähevad töösse 2013/14 hooajal.

×

To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.