13.0 ℃

Stipendiumid

Tallinna Lennujaam annab juba 2007. aastast alates välja stipendiumi Eesti Lennuakadeemia side- ja navigatsioonisüsteemide käitamise ja lennundusettevõtte käitamise eriala üliõpilastele, mis on osa selle eriala populariseerimisest ning järelkasvu kasvatamisest.

Lennundus seostub enamikele ennekõike piloodi ja stjuardessi ametitega. Tegelikult kannavad lennujaamas lennukite ja reisijate igapäevase teenindamise eest hoolt väga erinevad ametikohad ning suurel hulgal inimesi.

2020. aasta oktoobri alguses kuulutas SA Tartu Kultuurkapital välja konkursid Eesti Lennuakadeemia fondi AS-i Tallinna Lennujaam, Fort Aero AS-i, ja Pühajärve stipendiumide eraldamiseks ning õnnelikud võitjad kuulutati välja detsembri alguses.

Kõigil kandidaatidel tuli kandideerimiseks esitada taotlus, CV ja essee, lisaks sellele arvestati ka õppetulemusi. Lennujaama stipendiumikomisjon otsustas stipendiumi eraldada Marite Ennustele, kes kirjutas essee teemal „Kuidas edasi – mida tähendab uus normaalsus lennujaamade käitamises?“ ja Maria-Elizabeth Rüütelile, kes osales konkursil esseega teemal „Võimalikud uuendused navigatsioonisüsteemides ja nende hoolduste teostamisel“.
Meil on hea meel sel korral tutuvstada teile esimest stipendiaati, kellega viisime läbi väikese intervjuu ning kes oli nõus ka oma essee avaldamisega.

Saage tuttavaks – Maria-Elizabeth Rüütel

Mis sind Lennunduse juures paelus, kui otsustasid ELA-s õppima hakata?

Tegelikult olin ma lennundusega seotud juba enne Eesti Lennuakadeemiat. Ma läksin peale gümnaasiumit õppima interdistsiplinaarseid sotsiaalteaduseid, aga sain üsna kiirelt aru, et see ei ole mulle. Poole aasta pärast tegin kannapöörde ja otsustasin kandideerida Regional Jet-i pardateenindajaks, kus ma siis valituks osutusin. Kui meid välja õpetati, olin ma alati nii elevil ja ma tahtsin juba nii väga lennata. Sealt ilmselt oma esmase lennunduspisiku saingi. Lennates ning ka kodus olles hakkas lennunduses toimuv aina rohkem huvitama ning ma tahsin veel rohkem teada, ma tahtsin teada kuidas lennukid lendavad, kuidas see on füüsikaliselt võimalik, mis regulatsioonide alusel lendamine toimib, mis kogu selle suure süsteemi taga on jne.. Ainus loogiline samm oligi astuda ELA-sse.

Kuidas näed enda tulevikku Eesti lennundusvaldkonnas?

Ma usun, et eks elu näitab. Üks mõte on minna õppima küberturvalisust magistrisse. ELA-s tänu õppeainele “küberturvalisus lennunduses” tundsin, et see on väga huvitav valdkond, millest jällegi, tahaks veel rohkem teada. Ma loodan, et tulevikus saan põimida omavahel need kaks eriala. Sellest tingituna teen ka hetkel lõputööd, mis käsitleb CPDLC küberturvalisust.

Miks otsustasid konkursil osaleda?

Konkursil otsustasin osaleda ja antud teema valida seetõttu, et töötan täpselt sellel erialal. Juba koolis sai mulle selgeks see, et mind huvitab kõige rohkem navigatsioon ning hiljem kinnitas seda minu töökoht. Esseega tundsin, et saan uurida ja rohkem teadmisi antud valdkonnast, mis tuleb mulle kindlasti kasuks.

Kes oled Sa tavaelus?

Hetkel töötan Ämari Lennubaasis navigatsiooni tehnikuna ning SkySelectis müügiprogrammijuhina. Ämarisse läksin ma suvel praktikale ning kuna mul tõesti, nii nii väga meeldis seal, siis avanes võimalus ka edasi tööle jääda. Skyselectis olen üsna värske, kuna seal alustasin tööd alles jaanuaris. Vabal ajal meeldib mulle oma koeraga ning perega aega veeta. Minu lemmiktegevuseks on ilmselt reisimine ning looduskaunites kohtades käimine ning uute avastamine.

Saage tuttavaks – meie teine stipendiaat Marite Ennuste

Mis sind lennunduse juures paelus, kui otsustasid ELA-s õppima hakata?

„Kui ma otsustasin Eesti Lennuakadeemiasse õppima minna, olid ootused ja lootused seotud pigem reisimisega. Ma ei teadnud lennukitest suurt midagi, kuid alati tundsin nende eest aukartust. Uskusin, et lennundus viib mind mõnda kaugesse ja ilusasse kohta, sest lennukid ju teevad seda. Astusin ELA pardale ja juba kolmandat aastat kestev teekond on pakkunud kõike seda, mida ka üks meeldiv lennureis: ärevat algust, toredaid inimesi, pisut raputamist ja rahulolu tuleviku osas.“

Kuidas näed enda tulevikku Eesti lennundusvaldkonnas?

„Usun, et vaatamata hetkel valitsevale keerulisele olukorrale lennundus taastub ning praegune olukord on mööduv. Just seetõttu ei muretse ka ma oma tuleviku pärast lennunduses. Valdkond, millele tahaksin spetsialiseeruda, ei ole veel kindel, kuid usun, et suure tahtmise ja pealehakkamisega on kõik uksed avatud.“

Miks otsustasid konkursil osaleda?

„Esseekonkursil polnud ma kunagi varem osalenud. Gümnaasiumis polnud kirjandite kirjutamine just mu kõige tugevam külg ja iga kord kui ELA välissuhtluse ja turunduse osakonna juhataja Karine Mandel saatis kirja uute esseekonkursite kohta olin veendunud, et need pole mulle. Varasematele stipendiaatidele vaatasin ikka alt üles ning imetlesin nende tarkust ja asjatundlikkust. Sellel aastal otsustasin „õnne” proovida ja kirjutada essee teemal „Kuidas edasi – uus normaalsus lennujaamade käitamises”. See teema jäi mulle kohe silma ning pani mõtte jooksma. Lisaks sellele oli see otseselt seotud ka minu erialaga, mis on lennundusettevõtte käitamine.“

Kes sa oled tavaelus?

„Minu suureks hobiks on kergejõustik, millega tegelen 5-6 korda nädalas. Lõpetasin Audentese Spordigümnaasiumi peaaegu kolm aastat tagasi, kuid spordist pole siiamaani suutnud lahti öelda. Eelmisel aastal esindasin Lennuakadeemiat ja Eesti koondist Itaalias toimunud Suveuniversiaadil. Lennuakadeemias annan üliõpilasesinduse presidendina endast parima, et meie üliõpilaste tudengiaega võimalikult meeleolukaks ja seiklusrohkeks muuta. Kui tiheda kooli- ja trennigraafiku kõrval aega üle jääb, veedan selle puhates, saades kokku oma pere ja sõpradega või oma koeraga jalutades.

×

To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.