16.6 ℃

Lennueelne julgestuskontroll

Lennueelne julgestuskontroll hõlmab nii reisijate kontrolli kui ka pagasi läbivalgustust vastavalt Euroopa parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 300/2008 kehtestatud nõuetele.

Julgestuskontrollpunkt Tallinna lennujaamas

Julgestuskontrollpunkt asub Tallinna lennujaama reisiterminali 1. korrusel. Täpset asukohta saad vaadata terminali kaardilt. Loe ka teavet selle kohta, mida võib õhusõiduki pardale kaasa võtta ja mida mitte..

Julgestuskontrolli läbimine

Pardakaart

Pardakaarti kontrollitakse Tallinna lennujaamas elektrooniliselt. Selleks säti palun oma pardakaardi triipkood lugeriga kohakuti ja järgi ekraanile kuvatavaid juhiseid.

Julgestusliinid

Julgestuskontrolli jaoks on lennujaamas viis moodsat automaatliini.
Kui pagasit ei ole vaja kontrolliks avada, liigub see edasi ja reisija saab selle kohe pärast kontrolli kätte. Lisakontrolli vajav pagas liigub eraldi liinile, kus sellega tegeleb julgestustöötaja.
Iga liini alguses on neli ettevalmistuskohta. Kontrollpunktis töötab suunaja, kes vajaduse korral juhatab reisija vabale kohale.
Igal ettevalmistuskohal on riiete ja käsipagasi kastid, mille leiad liini ees olevast süvendist. Võid kasutada nii mitut kasti, kui sul on oma asjade liinile paigutamiseks vaja.

Et julgestuskontroll kulgeks kiiremini ja mugavamalt, soovitame teha järgmised ettevalmistused:

 • Tutvu juba enne lennujaama tulekut reeglitega selle kohta, milliseid esemeid on keelatud panna käsipagasisse. Paki kõik need esemed äraantavasse pagasisse.
 • Kui pakid käsipagasisse siiski ka vedelikke, kasuta selleks üheliitrist läbipaistvat korduvsuletavat plastkotti, kuhu mahuvad ära vedelikud pakendites, mis on väiksemad kui 100 milliliitrit (1 plastkott reisija kohta) . Loe lähemalt.
 • Julgestuskontrolli liini juurde jõudes võta käsipagasist välja vedelike plastkott ja suured (elektroonika)seadmed, näiteks sülearvuti, video- ja fotokaamera ning föön. Aseta need liinil ühte kasti ja ülejäänud käsipagas teise kasti (vajaduse korral mitmesse kasti).
 • Võta seljast üleriided ja aseta need eraldi kasti.
 • Tee tühjaks oma taskud ja võta ära püksirihm juhul, kui sellel on metallist pannal. Pane need liinile kasti koos ehetega, mis võivad metallidetektorväravast läbimineku ajal häiret anda.
 • Pane kerged esemed (näiteks sall, müts, kampsun, kõrvaklapid) enne kasti asetamist kotti või näiteks säti need kasti asetatud üleriide sisse. Vastasel korral võib juhtuda, et need esemed sattuvad liinide rullikute vahele ja saavad kahjustada.

Kui reisijalt või tema käsipagasist avastatakse esemeid või aineid, mida on keelatud võtta lennuki pardale, on tal kolm võimalust.
Esiteks võib ta need esemed paigutada äraantavasse pagasisse. (See on võimalik ainult juhul, kui neid on lubatud sel viisil lennule kaasa võtta.) Teiseks võib reisija anda need esemed või ained teda teele saatma tulnud tuttava kätte hoiule. Kui reisija ei nõustu kummagi võimalusega, on tal võimalik panna need esemed või ained reisiterminali 0-korrusel asuvasse hoiukappi.
Kui reisija soovib, et tema ja/või tema pagas vaadataks käsitsi läbi eraldi läbivaatuskabiinis, tuleb tal sellest soovist teavitada julgestustöötajat.
NB! Võib juhtuda, et automaatsüsteem valib pistelise valiku põhimõttel sinu või su pagasi kontrolli, mis on mõeldud lõhkeaine avastamiseks. Sellisel juhul järgi palun julgestustöötaja juhiseid. Kontroll võtab aega ainult mõne minuti.

Lisainfot pagasis keelatud esemete kohta leiate siit. Pagasit ette valmistama hakates vaata igaks juhuks üle ka KKK rubriik, sealt leiad korduma kippuvad küsimused käsipagasi kohta.

Transpordiamet

Lisainfot lennujulgestuse läbivaatuse nõuete kohta saab Transpordiameti kodulehelt.

Tallinna lennujaama julgestuskontrolli seadmed

Tallinna lennujaamas kasutatakse reisijate ja nende käsipagasi läbivaatamisel järgmisi seadmeid:

 • metallidetektorvärav
 • lõhkeaine avastamise seade (võidakse võtta proov nii reisijalt kui ka temaga kaasas olevatelt esemetelt)
 • käsi-metallidetektor
 • läbivalgustusseade
 • kehaskanner ProVision2

Kehaskanner võimaldab avastada reisijalt keelatud esemeid, mis erinevad inimese nahast ja mida ta kannab oma kehal või riiete sees.
Kehaskanneriga tehtava kontrolli puhul on reisija privaatsus täielikult tagatud, sest tema riietust ega keha ekraanile ei kuvata. Selle asemel kuvatakse ekraanile nukukujuline ja sooneutraalne üldmannekeen. Skanner kasutab läbivaatuseks ohutuid lairiba-raadiolaineid, mitte röntgenikiiri. Loe kehaskanneri kohta lähemalt siit.
Kõik Tallinna lennujaama julgestuskontrolli seadmed on reisijatele ohutud.

Julgestuskontrolli teostab G4S Eesti

Alates 2000. aastast teeb Tallinna lennujaamas lennueelset julgestuskontrolli ja osutab turvateenust ettevõte G4S. Ettevõttel on lennundusjulgeoleku tagamisel ulatuslik rahvusvaheline kogemus enam kui 100 lennujaamast üle kogu maailma. Näiteks teenindab G4S Schipholi lennujaama Hollandis, Heathrow’ lennujaama Londonis, Johannesburgi lennujaama Lõuna-Aafrika Vabariigis. 2021. aastast kuulub G4S turva- ja kinnisvarahaldusteenuseid pakkuvale ettevõttele Allied Universal®. Üle maailma töötab Allied Universalis (koos G4Siga) kokku 800 000 inimest enam kui 90 riigis.