COVID-19 info reisijale

COVID-19 koroonaviiruse leviku ohust tulenevalt on Tallinna Lennujaam rakendanud mitmeid erinevaid meetmeid reisijate ja töötajate tervise kaitseks. Reisimisel tasub kinni pidada järgmistest põhimõtetest:

  • Enne reisi planeerimist vaata sihtriigi nakkuskordaja infot  välisministeeriumi kodulehelt;
  • Vii end kurssi võimalike reisipiirangutega sihtriigis – info saamiseks tutvu riigi infoga Reisi Targalt lehel, Euroopa Liidu  ReOpen portaalis  ja võta vajadusel detailide täpsustamiseks ühendust sihtriigi välisesindusega;
  • Registreeri oma reis välisministeeriumi Reisi Targalt lehel, et Välisministeerium saaks Sind võimalikest reisipiirangutest teavitada;
  • Järgi  Terviseameti soovitusi  turvaliseks lennureisiks, et hoida enda ja teiste tervist – haigussümptomite esinemisel lükka reis edasi ja võta ühendust perearstiga;
  • Sõlmi reisikindlustus ning tutvu hoolikalt kindlustustingimustega (k.a COVID-19 põhjustatud reisitõrgete korral);
  • Asukohariigis järgi kohalike ametivõimude juhiseid ning hoia end kursis võimalike uute piirangutega;
  • Reisilt naastes järgi Eestis kehtivaid reegleid, jälgi oma tervist ning võta viiruskahtluse korral ühendust oma perearstiga.

1. Lennujaama saabumine ja ohutusnõuded lennujaamas viibijatele
2. Lennuliiklus ja lennufirmadega seotud küsimused
3. Soovitused reisijatele

Lennujaama saabumine ja ohutusnõuded lennujaamas viibijatele

Kas Tallinna Lennujaama sisenemiseks ja seal viibimiseks on kehtestatud erinõudeid?

Lennujaama väljuvate lendude ala on piiratud. Palume lennujaama tulla vaid inimestel, kes on lennule minemas või lennult tulemas. Lennujaamas kehtib 2+2 reegel – palume reisijatel hoida üksteisest 2-meetrist distantsi ja liikuda maksimaalselt kahekaupa. Desinfitseerimisvahendid on kättesaadavad üle kogu terminali.
Maski kandmine on lennujaamas soovituslik, kuna igas punktis ei ole võimalik 2+2 reeglit järgida ning sellisel juhul on mask parimaks kaitseks.

Milliseid ettevaatusabinõusid rakendatakse terminalis viiruse leviku tõkestamiseks?

Reisiterminali puhastatakse varasemast sagedamini ning tihedalt kasutatavad pinnad nagu teeninduslauad, julgestusliini kastid, pagasikärude käepidemed, lastekärud, ratastoolid, liftipinnad ja tualettruumide pinnad kaetakse nanotehnoloogial põhineva katalüütilise kattega. Katalüütiline kate desinfitseerib pindu järjepidevalt, kasutades selleks ruumis leiduvat valgust. See tagab hügieenilised pinnad ka koristusaegade vahele jääval ajal. Kate hävitab pindadelt mikroobid, mis on kõige levinumad patogeenid. Kate on ohutu inimestele ja keskkonnale.
Pehmetele istmetele ja vaipkatetele teeme staatilist desinfitseerimist, mis on tavapärasest kiirem ja tõhusam, kuna elektrostaatiliselt laetud osakesed on peenemad ja desinfitseeriv aine levib paremini ka varjatud kohtadesse.
Julgestusala ventilatsioonisüsteemi paigaldati UV valgusel põhinevad õhupuhastusseadmed, mis steriliseerivad ja puhastavad õhku mikroorganismidest (nagu viirused ja bakterid).
Terminali avatud ja kinnisele alale on reisijate jaoks välja pandud käte desinfitseerimisvahendid. Lennujaama töötajatele on jagatud isikukaitsevahendid ning teave viiruse leviku tõkestamise kohta. Reisijate ja töötajate kaitseks on paljudele teeninduslaudadele paigaldatud kaitseklaasid.
Väljarenditavatesse koosolekuruumidesse paigaldati täiendavalt portatiivsed õhupuhastusseadmed.

Kui palju varem peab saabuma lennujaama?

Soovitame lennujaama saabuda kindlasti 2 tundi enne väljalendu. Registreerimislauad avatakse rahvusvahelistel lendudel samuti 2 tundi enne väljalendu ja siseriiklikel lendudel 1 tund enne väljalendu. Võimalusel soovitame lennule registreerida internetis (online check-in) ning tulla registreerimislaudadesse ainult juhul, kui soovite ära anda oma registreeritud pagasit.
Kuna julgestuskontrolli alale saame korraga lubada vaid piiratud arvu reisijaid, võib julgestuskontrolli läbimine võtta tavapärasest enam aega. Seega palume kindlasti varuda 2 tundi lennule minekuks ja saabuda aegsasti lennujaama.

Kas ma võin lennujaama tulla, et inimesi reisile saata või neile järele tulla?

Reisiterminali ala on piiratud ja soovime, et reisijatel ja töötajatel oleks võimalik hoida 2 m distantsi ning vältida üleliigset kontakti. Sellest tulenevalt palume kõigil reisijaid saatma- või vastutulnud inimestel hüvasti jätta ja tervitada väljaspool reisiterminali ning reisiterminali mitte siseneda. Reisiterminali siseneda on lubatud ainult reisile suunduvatel inimestel.

Kas maski kandmine lennujaamas on kohustuslik?

Lennujaama territooriumil maski kandmine reisijatele kohustuslik ei ole, küll aga on see soovitatav, kuna kõikjal ei ole võimalik 2+2 reeglit järgida ning sellisel juhul on mask heaks kaitsevahendiks. Samuti on mitmed lennufirmad teatanud, et nende pardal on maski kandmine kohustuslik. Vajadusel saab isikukaitsevahendeid osta ka reisiterminalis asuvatest kauplustest.
Maski kandmine vähendab viiruse levikut, kui seda kanda sellistes siseruumides, kus on koos hulk inimesi. Maski kandmine vähendab võimalust, et sotsiaalsete kontaktide, köhimise ja aevastamise kaudu jõuavad nakkuse piisad teiste inimesteni. Samuti võib maskist olla tervele inimesele abi, kui mõni viirusekandja tema suunas köhib või aevastab. Maski kandmine aitab viiruse eest hoiduda ainult siis, kui järgitakse ka teisi hügieenireegleid ja välditakse lähikontakte.

Kas lennujaamas viiakse läbi kraadimisi või tervisekontrolle?

Tallinna lennujaamas reisijate kehatemperatuuri ei mõõdeta, samuti ei toimu tervisekontrolle. Siiski rõhutame, et haigussümptomitega või haigena ei tohi tulla lennujaama, kuna nii sead ohtu lennujaama töötajate ja kaasreisijate tervise.

Kas ma saan lennujaamast isikukaitsevahendeid osta?

Jah, nii avatud kui ka kinnisel alal olevatest kauplustest on võimalik osta isikukaitsevahendeid.

Kust leian desinfitseerimisvahendid?

Terminali avatud ja kinnisel alal on reisijate jaoks paigaldatud täiendaval hulgal desinfitseerimisvahendid ja -jaamu. Lisaks sellele on desinfitseerimisvahendid olemas kõigis terminali kauplustes ja söögikohtades. Käte desinfitseerimine on jätkuvalt ka teadlaste ja terviseametnike meelest üks tõhusamaid meetmeid viiruse leviku takistamiseks.
Lisaks sellele on pagasikärude juures desinfitseerivad salvrätid, millega on võimalik käru käepide enne kasutamist puhtaks teha.

Kas on muudatusi check-in’i protseduurides?

Palume võimalusel kõigil reisijatel registreerida lennule veebi vahendusel ehk teha online check-in. Seda saab teha oma lennufirma kodulehel. Juhul, kui see pole võimalik või on vajalik pagasi äraandmine, siis palume varuda piisavalt aega ning jälgida 2+2 reegli täitmist check-in alal ja järjekordades.
Reisijate ja töötajate kaitseks on check-in laudadele paigaldatud kaitseklaasid. Lisaks sellele on töötajatel soovitatav kanda kindaid ja kaitsemaski.

Kuidas on korraldatud julgestuskontrolli läbimine?

Nagu igal pool mujal, kehtib ka julgestuskontrollis 2+2 reegel. Selleks lubatakse julgestusalale korraga piiratud arv reisijaid, mistõttu võib seal minna tavapärasest veidi rohkem aega. Saabu kindlasti lennujaama 2 tundi enne lennu väljumist.
Reisijate ja töötajate kaitseks kannavad julgestustöötajad isikukaitsevahendeid.

Kas lennujaama kauplused ja toidukohad on avatud?

Avatud on kõik lennujaama territooriumil olevad kohvikud ja kauplused. Süüa on võimalik nii avatud kui ka kinnisel territooriumil. Kõigis kauplustes on müügil isikukaitsevahendid ning kauplustes ja söögikohtades on olemas ka käte desinfitseerimiseks vajalikud vahendid.

Kas VIP ja Business Lounge on avatud?

VIP-teenused ja Business Lounge on reisijatele avatud.

Kuidas on tõkestatud viiruse levik lennuki pardal?

Lennufirmadel on viiruse leviku tõkestamiseks erinevad reeglid. Enamus lennufirmasid on kehtestanud lennuki pardal maski kandmise kohustuse. Enne reisi algust uuri täpsemaid juhiseid oma lennufirma kodulehelt. Lennufirmade loetelu leiad siit: https://www.tallinn-airport.ee/lennuinfo/lennufirmad/

Kuhu ma saan veel pöörduda seoses küsimustega koroonaviiruse kohta?

Kõige värskem ja põhjalikum info on koondatud Vabariigi Valitsuse poolt loodud kodulehele kriis.ee, kus leidub kasulikku infot nii viiruse kui ka Eestis kehtivate piirangute kohta.
Tervist puudutavate küsimuste korral helistage perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt).
Kriisiinfotelefonilt 1247 saad käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta). Samuti leiab lisainformatsiooni ka Terviseameti kodulehelt.

Lennuliiklus ja lennufirmadega seotud küsimused

Millal taastub tavapärane lennuliiklus?

Alates 14. maist otsustab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium viiruse levikust lähtudes lennuliinide avamise üle, võttes arvesse sihtkoha epidemioloogilist olukorda (liini avamiseks peab haigestumise määr olema 25 või vähem inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul) ning seal kehtivaid piiranguid. Uued andmed nakkuskordajate kohta esitatakse igal reedel ning sellest lähtuvalt lubatakse/ piiratakse ka lennuliiklust. Valitsus otsustas 28. augusti kabinetinõupidamisel luua erandid Varssavile, Kopenhaagenile, Frankfurtile, Riiale, Helsingile ja Londonile. Nende sihtkohtadega võib Eestist lennuliine avada, olenemata vastavas riigi viimase 14 päeva haigestumise määrast.

Kuhu on hetkel võimalik Tallinnast lennata?

Lennuplaanid muutuvad igal reedel, kui avaldatakse uued andmed nakkuskordajate kohta. Sellest tulenevalt soovitame jälgida jooksvalt lennuplaani ning MKMi kodulehel avaldatavaid nakkuskordajate näitajaid.
Kuna lennuplaane muudetakse praegu väga kiiresti on oluline, et inimesed mõtleksid läbi oma reisiplaanid ning väldiksid reisimist kõrge nakatunute arvuga riikidesse.

Millised on minu õigused, kui minu lend on tühistatud?

Kui Teie lend on tühistatud, peab lennufirma pakkuma alternatiivset lennuaega või tagastama makstud piletiraha. Palun võtke oma lennufirma või reisikorraldajaga ühendust, et neile enda edasistest soovidest teada anda. Tallinna lennujaamas kohapeal pileteid ümber vormistada ei saa, mistõttu palume lennujaama sel põhjusel mitte tulla. Lennufirmade kontaktid leiad Tallinna lennujaama kodulehelt. Kui teid ähvardab mõnda riiki kinnijäämine, soovitame ühendust võtta ka Välisministeeriumiga, kes aitab vajadusel korraldada kojusaamise.

Mul on ostetud lennupilet kindlale kuupäevale, kust ma saan teada, kas minu lend toimub või mitte?

Soovitame lendude toimumise või ärajäämise osas ühendust võtta otse oma lennufirmaga. Samuti tasub jälgida lennujaama kodulehel olevat reaalaja lennuplaani.

Soovin oma planeeritud lennu aega muuta või tühistada, kuhu peaksin pöörduma?

Palun võtke ühendust otse oma lennufirma või reisikorraldajaga. Võimaluse korral proovige lennupiletite muudatused ära teha lennufirmade e-keskkonnas, sest kõnekeskuste ootejärjekorrad on hetkel väga pikad. Tallinna lennujaamas kohapeal pileteid ümber vormistada ei saa, mistõttu palume lennujaama sel põhjusel mitte tulla.

Soovitused reisijatele

Kui palju varem peab saabuma lennujaama?

Soovitame lennujaama saabuda tavapäraselt 2 tundi enne väljalendu. See on piisav aeg kõikide vajalike toimingute tegemiseks. Registreerimislauad avatakse rahvusvahelistel lendudel samuti 2 tundi enne väljalendu ja siseriiklikel lendudel 1 tund enne väljalendu. Võimalusel soovitame lennule registreerida internetis (online check-in) ning tulla registreerimislaudadesse ainult juhul, kui soovite ära anda oma registreeritud pagasit.

Kas jätkuvalt kehtib karantiininõue? 

Alates 1.septembrist saavad Eesti elanikud kõrge koroonatasemega riigist saabudes teha lennujaamas tasuta koroonaviiruse testi. Välismaalastel on võimalik teha testi tasu eest. Testi jaoks saatekirja vormistamine ning testimine toimuvad elavas järjekorras ning testimisele saamiseks on vajalik eneseisolatsiooni deklaratsiooni olemasolu. Deklaratsioone jagavad riiki saabudes PPA ametnikud ning kõigil soovijatel on võimalik see ka ise välja printida ning täita. Deklaratsioon tuleb täita kahes eksemplaris, millest üks tuleb anda PPA ametnikule ning teisega saab minna testima.

Lennujaam palub reisijatelt mõistvat suhtumist ning teineteisega distantsi hoidmist, kui testi andmiseks on vaja veidi järjekorras oodata.


Nakatunute arvuga erinevates riikides saad tutvuda siin: https://vm.ee/et/teave-riikide-ja-karantiininouete-kohta-euroopast-saabujatele

×

Et paigaldada Lennujaama äpp enda seadmesse vajuta ja siis "Add to Home Screen"