Est | Eng

Uuenenud lennujaam saab kevadel 2009 Lennart Meri nimeliseks

21.09.2008

19. septembril toimus uuenenud Tallinna lennujaama pidulik avamine, millega tähistati ligi kaks aastat kestnud reisiterminali laiendamise ja lennuliiklusala rekonstrueerimistööde lõppu. Tseremoonial kuulutas peaminister Andrus Ansip välja valitsuse otsuse anda president Lennart Meri mälestuse jäädvustamiseks järgmise aasta kevadel, presidendi 80. sünniaastapäeval, lennujaamale uus nimi – Lennart Meri Tallinna Lennujaam.


ASi Tallinna Lennujaam juhatuse esimees Rein Loik sõnas avamisel, et uuenenud Tallinna lennujaam suudab varasemaga võrreldes tipptundidel teenindada kuni kaks korda rohkem reisijaid. „Sellisest läbilaskevõimest peaks lähemal viiel aastal piisama, ent arvestades viimaste aastate kasvu reisijate mahus, võib öelda, et Tallinna lennujaam areneb nagu Tallinna linn, mis ei saa kunagi valmis,“ märkis Loik ja lisas, et juba täna tuleb hakata jõudsalt tulevikuplaane ette valmistama. Vastvalminud lennujaam suudab aastas teenindada kuni kaks ja pool miljonit reisijat.

Lennuliiklusala rekonstrueerimise ja reisiterminali laiendamise kogumaksumus oli ligi 1,2 miljardit krooni, millest ligikaudu 830 miljonit krooni kaasfinantseeris Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond. Projekte kaasrahastati ligi 500 miljoni krooni suuruse laenuga, mille tähtaeg on 11 aastat ning mida korraldas Põhjamaade Investeerimispank koostöös SEB Eestiga.

Renoveerimis- ja laiendusprojekti tulemusena lisandus lennujaama reisiterminalile ligikaudu 14 000 ruutmeetrit kasulikku pinda. Ehitustööde käigus pikendati ja kaasajastati terminalihoonet 18 meetri võrra nii põhja- kui lõunasuunas ning keskele rajati kõiki väravaid ühendav 200 meetri pikkune ja 27 meetri laiune galerii, muutes terminali T-kujuliseks. Uus risthoone on varustatud seitsme uue ja kahe rekonstrueeritud reisijasillaga ning galeriis on kahetasapinnaline liiklus rahvusvahelistele reisijatele. Terminali otstes asuvates pikendustes on lisaruumid lendudele registreerimiseks ja saabuva pagasi kättetoimetamiseks, oluliselt on laienenud check-in ala ning rajatud on uus VIP-kompleks. Eraldi ootesaalid on Schengeni piirkonnas ja väljaspool Schengeni piirkonda reisijaile.

Uuenenud lennujaam pakub reisijaile senisest rohkem võimalusi ka kehakinnitamiseks ja ostlemiseks. Reisiterminali keskosas asub lennujaama suurim kauplus Euroshop, Hugo Bossi kauplus, Apollo ja R-Kioski koostöös opereeritavad raamatu- ja CD-plaadipood ning Eesti tooteid ja suveniire müüv kauplus. Uues galeriiosas saavad reisijad sisseoste teha butiigis Joop, Heinemanni aksessuaaride kaupluses ning reisiäris, kus müüakse mänguasju, kohvreid ning muud reisiks tarvilikku. Lastega reisijate rõõmuks on uues lennujaamas olemas laste mänguala.

Kehakinnituseks lisandusid lennujaama terminali toitlustusfirma Fazer Amica opereeritavad kaks uut söögikohta, millest üks asub Schengeni ja teine mitte-Schengeni alas, samuti laiendati juba olemasolevat Liivi bistrood. Lennujaama avalikku ossa said uute rentnikena ruumi reisikorraldajad Novatours, Horizon Travel, TEZ Tour, Toptours ning Germalo reisid.

Lennuliiklusala rekonstrueerimise projekt on muutnud lennujaama veelgi keskkonna¬sõbralikumaks ja turvalisemaks, tõstes lennuohutuse ja lennundusjulgestuse uuele tasemele. Lennuliiklusalal ehitati välja kaasaegne sademevee kogumis- ja puhastussüsteem ning paigaldati temperatuuriandurid, mis võimaldavad täpsemini doseerida jäätõrjevahendit. Samuti rajati õhusõidukitele spetsiaalsed jäätumisvastased tõrjealad ning pääste- ja tuletõrjeõppuste plats. Lennuohutuse ja turvalisuse parandamiseks paigaldati uued valve-, side-, elektri- ja automaatikasüsteemid, ehitati kaasaegsed õhusõidukite seisuplatsid, suurendades lennukite seisuplatside pindala ca 110 000 m2 võrra ning laiendati ruleerimisteede võrku.